Een groot aantal onderzoekers documenteerde de effecten van verschillende trainingsprogramma’s op een verscheidenheid aan gezondheid gerelateerde uitkomsten bij gezonde mannen en vrouwen en bij mensen onder medische behandeling (Bouchard, Shephard, Stephens 1994). Veel van deze studies onderzochten de effecten van het uithoudingsvermogen of van aërobe oefeningen op de cardio-respiratoire capaciteit.
In 1995 lanceerde de Amerikaanse firma Precor de eerste elliptische ergometer met ovale sportpedalen, die later de benaming cross-trainer zou krijgen.
Tijdens het 9de Europees congres van Sportgeneeskunde in Portugal richtten de deelnemers en afgevaardigden uit veertig Europese landen de European Federation of Sports Medicine Associations (EFSMA) op die erkend werd door FIMS.
Met de Cyclus 2 van het Duitse bedrijf RBM uit Leipzig kon de sporter zijn eigen renfiets gebruiken. De bijgeleverde software had een ruime functionaliteit voor trainings- en prestatiediagnose.